xxxxxxxxxxxxxxx

Romanian OPEN Taekwon-do ITF Championship, “A” class Tournament

OFFICIAL INVITATION

For all European Taekwon-do ITF Federations and Clubs

 9 – 10 june 2017 , Oradea-Romania

Promoter:

Romanian Federation of Korean Martial Sports

ORADEA, ROMANIA, 410141Dealului str., Nr.54B Mobil

Phone: +40721823410

www.fdsmc.ro

 Local Organizer: KING DO-LIONS TAEKWON-DO CLUB ORADEA

Romanian Federation of Korean Martial Sports and King Do-Lions Taekwon-do Club Oradea make their best efforts for your period of stay to be as comfortable and enjoyable in Oradea, Romania.

We are looking forward to see you all during Romanian Open Taekwon-do ITF Championship – “A” class Tournament in 10 June 2017.

 

1.General Information

Date and place: 9th-10th June 2017, ORADEA, ROMANIA.      

Oradea is a multicultural city with Hungarian community, is one of the important centers of economic, social and cultural development in the western part of Romania, retaining these characteristics throughout history. Located at 10 km from Bors, the most important crossing point of the west border (with Hungary) and 240 km from Budapest, Oradea ranks tenth in size among Romania cities. Oradea is served by International Airport and 60 km of M3 highway Budapest-Debrecen.

Sports hall: “Antonio Alexe” Sports Hall of Oradea City, 3 Cazaban street 410272.

The tournament information, registration form, schedule and results can be found at official Romanian federation site:  www.fdsmc.ro

 Events:

  • Individual Pattern;
  • Individual Sparring;
  • Individual Special Techniques;
  • Individual Power Breakings.
  • Team Sparring (just SENIOR MALE);
  • Team Power Breaking (just SENIOR MALE)

It is the participants’ responsibility to have full Insurance coverage for all eventualities.  Organizing committee will not be responsible for any injury or loss for participants before, during, and after the Championships howsoever arising.

Competitor Dress Code: Only the competitors who wear the Official ITF Dobok.

Club/Team requirements: Club/Team must provide – 1 umpire/club or team for that have between 1 and 10 competitors, 2 umpires/club or team for teams that have between 11 and 20 competitors, 3 umpires/club or team for teams that have over 21 competitors.

Competitor numbers: unlimited number/category at patterns and sparring, and 2 competitors/category at special techniques and power breaking.

Rank competitor requirements: the lowest rank will be 8th gup (yellow belt) for all age’s division;

Registration:
– fill the registration forms from the site www.fdsmc.ro an online entry system until — June 2nd 2017 (including) —

The online registration starting at 1st May 2017:  http://concurs.fdsmc.ro/competitions/17

Cheef Umpire Committee:
Mr. Muntean Mircea 6DAN-president R.F.K.M.S.
(
Email :  mircea.muntean@usamvcluj.ro and mobil: 0040 -721 823 410)                                            

Competition Manager:
Mr. Tulkos Romeo 5DAN-vicepresident R.F.K.M.S.
(Email :  romi_kingdo@yahoo.com and mobil: 0040 -743 346 785)

Local Organizer Comitee:
Mrs. Andreea Ganea 3DAN-president King Do-Lions Sport Club
(Email :  deiutzaa4you@yahoo.com and mobil: 0040 -745 675 544)                           

  1. Fees

   All the payments, registration form, weight check and tournament program will take place at the registration office in the lobby of the Continental Forum**** Hotel Oradea (1 Strandului street) between  2-7 PM (local time).

Competitors entry fee: 25 Euro per competitor for all individual divisions ITF;

25 Euro per competitor for all team divisions ITF

Protest fee: 50 euro;

Umpire fee: Local Organizer will pay for all umpires accommodation starting Friday,  June 9th 2017, 1600 (local time hour)  until Sunday, June 11th 2017 11:00 a.m. The Organizing committee will also provide a free lunch for each umpire during the competition days and paying 20 Euro for corner referees and 30 Euro for Jury president and the center referees.

If the teams/clubs don’t have the required number of umpires, there will be a fee of 30 euro for each referee missing.

Hotel Accomodation:            Hotel FORUM-CONTINENTAL 4* – ORADEA – 240 places

                                                       Hotel NEVIS 4* – ORADEA – 240 places

The local organizer provide special price including:breakfast&dinner, free entrance to the sport hall, medical assistance during the competition days (only for competitors), high standards rooms at 4* hotel at a great price: 35 euro/day/person(including breakfast & dinner) in double or triple room or 50 euro/day/person in single room.

Hotels provided guarded car parking: 5 euro/day.

Local Organizer provide for competitors catering services in sports hall at 4,00 euro for lunch, and points for selling mineral water and juices. For catering will pay at registration office June 9, like in table attached (www.fdsmc.ro…Lunch delivery).

Changes: any changes of the registration forms made after the registration deadline (June 02nd 2016, 11:59 PM), will be charged with 10 EURO/each change (except for the competitors withdrawal).

3.Umpiree and Coaches

Umpires:The umpires must attend the Umpires Meeting on Friday June 9th 2017, after registration (2030 local time) dressed in umpire suit in the lobby of the Continental Forum Hotel of Oradea. Those who are not present to the Umpire Meeting will be excluded from the umpires list and they lose all facilities.

Coaches:

  1. Must attend the Technical Meeting after Umpires Meeting on Friday June 9th 2017;
  2. Must wear sport clothing and carry a towel on the sparring area;
  3. One single coach will be present on the sparring area.                                          

                                      4.Tournament events and division

Pyramid Elimination System will be applied to all competitors/divisions on pattern and sparring.

  • Individual Pattern – Children, Juniors, Seniors; Male/Female;
  • Division (male/female):

-Children (up to 14 years old on 10th June  2017): Gup 8-7; 6-5; 4-3; 2-1; I DAN

-Juniors (over 14 – up to 18 years old on 10th June  2017): Gup 8-7; 6-5; 4-3; 2-1; I DAN; II Dan;

– Seniors (over 18 – up to 40 years old on 10th June  2017): Gup 8-7; 6-5; 4-3; 2-1; I DAN; II Dan; III Dan; IV Dan.

  • Pattern requirements:
  • VIII-VII Gup /yellow belts/ Optional – Chon Ji – Do San; Designated – Chon Ji – Do San;
  • VI-V Gup /green belts/ Optional – Won Hyo – Yul Gok ; Designated – Chon Ji – Yul Gok;
  • ІV-ІІІ Gup/blue belts/ Optional – Chung Gun – Toi Gye; Designated  – Chon Ji – Toi Gye;
  • ІІ-І Gup/red belts/ Optional – Hwa Rang – Choong Moo; Designated  – Chon Ji – Choong Moo;
  • І Dan – Optional – Kwan Gae – Ge Beak; Designated  – Chon Ji – Ge Beak;
  • IІ Dan – Optional – Eui Am – Juche; Designated  – Chon Ji – Juche;
  • ІІІ Dan- Optional – Sam Il – Choi Yong; Designated- Chon Ji – Choi Yong;
  • IV Dan – Optional – Yon Gae – Moon Moo; Designated – Chon Ji – Moon Moo.
  • Individual Sparring – Children, Juniors, Seniors; Male/Female;

The procedures will be analyzed in accordance with articles: 52…56,59 ITF tournaments rules, September 2011.

Requirements: In the sparring competition, the competitor from the red corner must wear red safety equipments from hands and feet and the competitor from the blue corner must wear blue safety equipments from hands and feet.

  • Division:
  • Young Children A (up to 8 years old on 10th June 2017), (male/female): -110 cm; – 120 cm; -130 cm; +130 cm;
  • (2 rounds x 1 minute/30 seconds break);
  • Young Children B (over 8 years old- up to 10 years old on 10th June 2017):
  • Male: -32 kg; -40 kg; +40 kg;
  • Female: -30 kg; -35 kg; +35 kg;
  • (2 rounds x 1 minute and 15 seconds/ 30 seconds break);
  • Children C (over 10 years old- up to 12 years old on 10th June 2017):
  • Male: -35 kg; -45 kg; -55kg; +55 kg;
  • Female: -35 kg; -40 kg; -45 kg; +45 kg;
  • (2 rounds x 1 minute and 30 seconds/ 40 seconds break);
  • Children D (over 12 years old- up to 14 years old on 10th June 2017):
  • Male/Female: -42 kg; -50 kg; -58 kg; +58 kg;
  • (2 rounds x 1 minute and 45 seconds/ 45 seconds break);
  • Juniors (over 14 – up to 18 years old on 10th June 2017):
  • Male: -45 kg; -51 kg; -57 kg; -63 kg; -69 kg; -75 kg; +75 kg;
  • Female: -40 kg; -46 kg; -52 kg; -58 kg; -64 kg; -70 kg; +70kg;
  • (2 rounds x 2 minute / 50 seconds break);
  • Seniors (over 18 – up to 36 years old on 10th June 2017):
  • Male: – 57 kg; -64 kg; -71 kg; -78 kg; -85 kg; +85 kg;
  • Female: -51 kg; -57 kg; -63 kg; -69 kg; -75 kg; +75 kg;
  • (2 rounds x 2 minute / 60 seconds break);

–     Old boys –(over 40 years) Male : -65 kg; 66-75 kg, 76-85 kg and +85 kg.

–     Team Sparring (just Senior Male): 5 + 1 competitor all senior. Its possibile including max.2 junior (17 years)…ex: 3 seniors + 2 juniors (1 round x 2 minute)

  • Individual Special Techniques – Children, Juniors, Seniors; Male/Female;

The procedures will be analyzed in accordance with articles: 63 (63.2, 63.3), 64, 65 (65.1.2), ITF tournaments rules, September 2011.

To individual Special techniques (excluding children) to qualify in the final group, the competitor can choose any item only once. If competitor do not get maximum points at item chosen he/she will be disqualified from this category. Only those who are qualify in the final group will continue the competition with the remaining items.

  • Division:
  • Children – two categories:
  • Children 1: must be 10-11 years old on 10th June 2017;
  • Children 2 : must be 12-13 years old on 10th June 2017;
  • For children only two techniques: Twimyo nopi chagi and Twimyo nomo chagi;
  • Juniors (over 14 – up to 18 years old on 10th June 2017):
  • Five techniques (male): Twimyo nopi chagi, Twimyo dollyo chagi, Twimyo bandae dollyo chagi, Twio dolmyo chagi 3600, Twio nomo chagi;
  • Three techniques (female): Twimyo nopi chagi, Twimyo dollyo chagi, Twio nomo chagi;

When performing Twimyo nopi chagi and Twimyo dollyo chagi, the competitors should take a run-up and jump on the kicking foot, pulling the other leg to the chest and break the target with the jumping foot while lowering the other leg.

  • Seniors (over 18 – up to 40 years old on 10th June 2017):
  • Five techniques (male): Twimyo nopi chagi, Twimyo dollyo chagi, Twimyo bandae dollyo chagi, Twio dolmyo chagi 3600, Twio nomo chagi;
  • Three techniques (female): Twimyo nopi chagi, Twimyo dollyo chagi, Twio nomo chagi;
  • When performing Twimyo nopi chagi and Twimyo dollyo chagi, the competitors should take a run-up and jump on the kicking foot, pulling the other leg to the chest and break the target with the jumping foot while lowering the other leg.

             HEIGHTS TO SPECIAL TECHNIQUES MALE SPECIAL TECHNIQUES

JUNIORS SENIORS
TWIMYO NOPI CHAGI 250 cm 260 cm
TWIMYO DOLLYO CHAGI 230 cm 240 cm
TWIMYO BANDAE DOLLYO CHAGI 210 cm 230 cm
TWIMYO DOLMYO CHAGI (3600) 210 cm 230 cm
TWIO NOMO CHAGI 50/220 cm 60/250 cm

           HEIGHTS TO SPECIAL TECHNIQUESFEMALE SPECIAL TECHNIQUES

JUNIORS SENIORS
TWIMYO NOPI CHAGI 210 cm 220 cm
TWIMYO DOLLYO CHAGI 200 cm 210 cm
TWIO NOMO CHAGI 50/150 cm 60/150 cm

  • Individual Power breaking
    – Juniors, Seniors; Male/Female;

The procedures will be analyzed in accordance with articles: 71, 72 (only: 72.1.2….72.1.6) ITF tournaments rules, September 2011.

To individual power breaking to qualify in the final group, the competitor can choose any item only once. If competitor do not get maximum points at item chosen he/she will be disqualified from this category. Only those who are qualify in the final group will continue the competition with the remaining items.

  • Division: Juniors (over 16 – up to 18 years old on 10th June 2017):
  • Five techniques (male): Ap Joomuk Jirugi, Sonkal Taerigi, Yop chagi, Dollyo Chagi, Bandae Dollyo Chagi
  • Three techniques (female): Sonkal Taerigi, Yopchagi, Dollyo Chagi;

Seniors (over 18 – up to 40 years old on 10th May  2017):

  • Five techniques (male): Ap Joomuk Jirugi, Sonkal Taerigi, Yop chagi, Dollyo Chagi, Bandae Dollyo Chagi
  • Three techniques (female): Sonkal Taerigi, Yopchagi, Dollyo Chagi;

Team Power breaking (just Senior Male): 5 + 1 competitor all senior. Its possibile including max.2 junior (17 years): Ap Joomuk Jirugi, Sonkal Taerigi, Yop chagi, Dollyo Chagi, Bandae Dollyo Chagi

NUMBER OF BOARDS TO POWER TEST – MALE POWER TEST

JUNIORS SENIORS

 

AP-JOOMUK JIRUGI 2 3
SONKAL TAERIGI 2 3
YOP CHA JIRUGI 3 4
DOLLYO CHAGI 2 3
BANDAE DOLLYO CHAGI 2 3

NUMBER OF BOARDS TO POWER TEST – FEMALE POWER TEST

JUNIORS SENIORS
SONKAL TAERIGI 1 2
YOP CHA JIRUGI 2 3
DOLLYO CHAGI 2 2
  • Protest:
    Official protest form must be filled in and presented within 5 minutes from the end of

the match.

  • All written protests may be submitted from the Coach in charge (present to the square) to the square Jury President.
  • Regulated protest fee (euro 50) must be paid when presenting the protest.
  • Jury President must call Cheef Umpiree Committee and in his presence analyzes facts written in official protest form with center referee or if is necessary corner referees;
  • After analysis of the facts they will give a decision.
  • The decision taken by it will be communicated to coaches by Cheef Umpire Committee.
  • If the protest is valid, then the protest fee will be returned to the coach.
  • The winner competitor cannot compete again before the decision communicated.
  • If the competitor, coach or club/team not accepting the decision made they can be disqualified from all further events of the tournament;
  • In case of withdrawal of competitors or team from individual matches as means of protest they will be automatically disqualified from that event.
  1. Tournament awards:
  • Medals and diplomas for 1st, 2nd and 2 x 3rd place;
  • Cups and diplomas for the general ranking of teams/clubs (I place-7points, II place-3points and III place-1 point);
  • Plaques for umpires.

           

       AFTER PARTY for officials and competitors:

       Place: HOTEL FORUM CONTINENTAL 4*

       Date: 10 june 2017                          Time: 10 PM

       NO FEES

17036571_10154719076463122_499648529_o

Campionatul Naţional al Federaţiei de Sporturi Marţiale Coreene

17 – 19 Martie 2017, Târgu-Mureş

  1. INFORMAŢII GENERALE
  2. Organizatori: Federația Română de Sporturi Marțiale Coreene şi CS Jaguar Academy Târgu Mureş
  3. : 004-0746 615 377
  4. E-mail: tkdmures@yahoo.com
  5. Perioada de desfășurare a concursului: 17 – 19 Martie 2017
  6. Locul: Târgu Mureş, Sala de sport a Liceului cu Program Sportiv ,,Szasz Adalbert,, str. Mihai Eminescu
  7. Participanți: sportivi legitimați ai cluburilor afiliate (care au taxele anuale achitate conform tabelului trimis) cu gradul de minim 8 Gup (centură galbenă), cu viză de sportiv la zi, viză medicală valabilă eliberată de un cabinet cu specializare medicină sportivă şi asigurare de accidente a sportivilor-conf.art.65 din legea 69/2000 (la broker de asigurări).
  8. Program:


vineri 17 martie 2017   

17:00-19:00 – Înscrieri și cântar oficial (în ordinea sosirii)

19:00-20:00 – Ședința de arbitraj, ședință tehnică și trageri la sorți

sâmbătă 18 martie 2017

08:20-08:45 – Sosire la sală

08:45-09:00 – Cântar

09:00-09:15 – Ședința de arbitraj, ședință tehnică

09:00-13:00 – Concurs/Premieri

13:00-14:00 –Pauza de masa

14:00-19:00 – Concurs/Premieri

duminică 19 martie 2017  

08:00-08:30 – Sosire la sală

08:30-12:00 – Concurs/Premieri


 

IMPORTANT!

*Organizatorii îşi rezerva dreptul de a face modificări programului, în functie de realităţile obiective ivite pe parcursul competiţiei;

**Participarea la competiţia “ CAMPIONATUL NAŢIONAL AL FEDERAȚIEI DE SPORTURI MARȚIALE COREENE” este o opţiune liberă şi necondiţionată, astfel Federația Română de Sporturi Marțiale Coreene și clubul organizator Jaguar Academy Târgu Mureş, NU își asumă nici o răspundere pentru eventualele accidentări survenite în timpul competiției!

  1. REGULAMENT, CATEGORII ȘI PROBE DE CONCURS

Regulamentul de concurs este cel prezentat la Stagiile Naționale de arbitraj pentru direcția de ITF şi Regulamentul WTF respectiv ETU la direcția de WTF.

CATEGORII SI PROBE DE CONCURS – Regulament Taekwon-do ITF

  1. COPII (Juniori III și II)
  • Tull copii masc./fem.: 8-7 Gup; 6-5 Gup; 4-3 Gup; 2-1 Gup;
  • Luptă copii – 8 ani (masc./fem.): -110cm;-120cm;-130cm;+130cm;
  • Luptă copii -10 ani (masc.): -32kg; -40kg; +40kg;
  • Luptă copii -10 ani (fem.): -30kg; -35kg; +35kg;
  • Luptă copii -12 ani (masc.): -35kg; -45kg; -55kg; +55kg;
  • Luptă copii -12 ani (fem.) : -35kg; -40kg; -45kg; +45kg;
  • Luptă copii -14 ani (masc./fem.): -42kg; -50kg; -58kg; +58kg;
  • Tehnici speciale masculin/feminin 12-14 ani (twimyo nopi chagi, twimyo dollyo chagi și twimyo nomo chagi) – înățimile sunt prezentate în tabelele de mai jos.
  1. JUNIORI
  • Tull junior masculin/feminin: – 8-5 GUP, 4-1 GUP;1 DAN ;
  • Luptă Masculin: -45 kg; -51 kg; -57 kg; -63 kg; -69 kg; -75 kg; + 75 kg;
  • Luptă Feminin: -40 kg; -46kg; -52 kg; -58 kg; -70 kg; +70 kg;
  • Tehnici speciale masculin/feminin – înățimile sunt prezentate în tabelele de mai jos;
  • Spargeri forță masculin/feminin

  III.   SENIORI

  • Tull seniori: – 8-5 GUP și 4-1 GUP;1 DAN, 2 DAN si 3DAN;
  • Luptă masculin: -50 kg; -57 kg; -64 kg; -71 kg; -78 kg; -85 kg; + 85 kg;
  • Luptă feminin: -45 kg; -51 kg; -57 kg; -63 kg; -69 kg; -75 kg; + 75 kg;
  • Tehnici speciale masculin/feminin
  • Spargeri forță masculin/feminin.
  1. VETERANI MASCULIN (peste 36 ani)
  • Luptă : -65 kg; 66-75 kg, 76-85 kg și +85 kg

IMPORTANT!

*La proba de tull, în calificări se face un singur tull impus. În  finale se fac două tulluri, primul fiind opțional, iar al doilea este impus.

**La proba de luptă reprizele vor avea durata după categoria de vârstă, astfel:

 Categoria de vârstă Numărul de reprize Durata unei reprize
–                      Sub 8 ani 2 1 minut
–                      Sub 10 ani 2 1,15 minute
–                      Sub 12 ani 2 1,30 minute
–                      Sub 14 ani 2 1,45 minute
–                      Juniori și seniori 2 2 minute
–                      Veterani 2 1,30 minute

 

CATEGORII ȘI PROBE DE CONCURS – DUPĂ Regulamentul de Taekwondo WTF/ETU

Categorii de vârstă: masculin/feminin

Seniori- 1998,1997…1981 Copii II – 2005, 2006
Juniori – 1999, 2000, 2001 Copii I – 2007, 2008
Cadeti – 2002, 2003, 2004 “Little Olympics”-2009, 2010

 


CLASA A

Copii II/Cadeti/Juniori/Seniori 4Kup – 4dan

CLASA B:

8 kup – 5 kup

 

 

IMPORTANT!

*La clasa (B), loviturile la cap sunt interzise !!!

**Fiecare sportiv poate participa la o singură categorie și o singură clasă (A sau B).

***Categoriile de vărstă Copii I și “Little Olympics” (anii de naștere 2007-2010) – o singură clasă valorică, clasa B, indiferent de gradul deținut.

****Sportivii vor lupta cu veste de protecție normale

 

DURATA MECIURILOR:

Clasa A și clasa B: preliminarii/semifinale/finale  2 reprize x 1,5 min, pauza 30 secunde

 

 

 

CATEGORII DE GREUTATE:

Seniori M: -58,-68,-80,+80 (categorii olimpice)

Seniori F: -49,-57,-67,+67 (categorii olimpice)

Juniori F: -44 Kg,-49 kg, -55 kg, -63 kg, +63 Kg

Juniori M: -48kg, -55 kg, -63 kg, -73 kg, +73 Kg

(Categorii olimpice de tineret)

Cadeti F (-29,-33,-37,-41,-44,-47,-51,-55,-59,+59 Kg)

Cadeti M (-33,-37,-41,-45,-49,-53, -57,-61,65,+65 Kg)

Copii II (2005, 2006) (clasa A și clasa B):

M/F: -23,-25,-27,-30,-33,-36,-40,-44,-48,+48 kg.

Copii I (2007,2008)- clasa B toți participanții LOVITURILE LA CAP EXCLUSE

M/F: – 21,-23,-25,-27,-29,-31,-33,-36,-40,+40 kg

Little Olympics (2009, 2010) clasa B  toți participanții – LOVITURILE LA CAP EXCLUSE

M/F  (-18,-22,-26,+26 Kg)


IMPORTANT!

*După cântarul oficial, schimbarea categoriei de greutate a sportivilor va fi penalizată cu suma de 30 lei dacă categoria rezpectivă nu a fost începută!

 

Înălțimile la probele de TEHNICI SPECIALE:

  Tw.nopi chagi Tw.dollyo chagi Tw. pandae dollyo Tw. dolmyo chagi (360) Tw. Nomo chagiLungime/inalțime
Copii masc. 220 cm 210 cm 200/40 cm
Copii fem. 200 cm 190 cm 130/40 cm

 

  Tw.nopi chagi Tw.dollyo chagi Tw. pandae dollyo Tw. dolmyo chagi (360) Tw. Nomo chagiLungime/inalțime
Juniori masc. 250 cm 220 cm 210 cm 210 cm 220/50 cm
Juniori fem. 200 cm 190 cm 150/50 cm
Seniori masc. 260 cm 240 cm 230 cm 230 cm 250/70 cm
Seniori fem. 220 cm 210 cm 150/70 cm

 

IMPORTANT!

*Maxim 2 sportivi/club TAEKWON-DO ITF &WTF

Numărul de plăci la probele de SPARGERI FORȚĂ:

 

  Ap choomuk Sonkal Yop chagi Dollyo chagi Pandae dollyo chagi
Juniori masc. 2 2 3 2 2
Juniori fem. 1 2 2
Seniori masc. 3 3 4 3 3
Seniori fem. 2 3 2

 

IMPORTANT!

*La probele de tehnici speciale, respectiv spargeri forță va exista probă de departajare, aleasă de către fiecare sportiv.

**Maxim 2 sportivi/club TAEKWON-DO ITF &WTF

  1. ECHIPAMENT
  2. ITF (obligatoriu):

Dobok ITF sau WTF cu inscripțiile oficiale;

  • Mănuși, botoșei, proteză dentară, tibiere , cască (este obligatorie la copii și juniori și opțională la seniori);
  • Protecții de culoarea colțului la care concurează sportivul;
  • Scoică (la baieți).
  1. WTF:

Fiecare sportiv competitor este obligat să intre în concurs: echipat cu echipament specific taekwondo WTF:dobok , centură, Kup sau Dan/Poom, vestă de protecţie taekwondo wtf (numai categoria de vârstă copii I și little Olympics) cască de protecție, protecţii tibiale, cubitale, genitale, protecții metatarsiene electronice DAEDO (pt. sportivii care luptă cu veste electronice) mănuşi taekwondo wtf, protecţie dentară.

Veste electronice DAEDO-TK STRIKE  vor fi oferite de către organizator pt categoriile de vârstă copii II/cadeți/junior, seniori. Din motive de igienă, fiecare participant va avea protecții metatarsiene electronice individuale.

Nu se admite ca sportivul, la intrarea pe suprafaţa de concurs să posede obiecte metalice, bijuterii sau accesorii care pot accidenta adversarii sau pot incomoda intervenţia medicului în caz de accidentare.

  1. CONTESTAȚII

Contestațiile se fac pe baza Regulamentului de arbitraj. În cazul contestației, antrenorul trebuie să achite suma de 100 Ron și să completeze formularul de contestație pe loc, la masa JURY PRESIDENT al ringului respectiv, în maxim 5 minute de la terminarea întâlnirii în cauză.

  1. ÎNSCRIEREA

Înscrierea se va face vineri 17 martie 2017 între orele 17:00-19:00 în ordinea sosirii la Liceul cu Program Sportiv Szasz Adalbert Tg. Mures.

La înscriere trebuie să fie prezent un reprezentant al fiecărui club, care va avea asupra sa pașaportul sportiv, aviz medical eliberat numai de catre medic sportiv (nu mai vechi de 6 luni) și dovada gradului existent (fiind verificat la evidenta gradelor de pe site-ul FRSMC – www.fdsmc.ro) , precum ASIGURARE DE ACCIDENTE A SPORTIVILOR-conf.art.65 din legea 69/2000 (la broker de asigurări).

Inscrierile se fac ONLINE pana la data de 15 martie 2017 ora 22:00 (Dupa aceasta data sistemul on-line se inchide automat.) Orice modificare a grilelor, până la momentul tragerii la sorți, după data limită se penalizează cu suma de 30 Ron.

Pentru participantii conf.Regulamentului ITF: http://concurs.fdsmc.ro/competitions

Pentru participantii conf.Regulamentului WTF/ETU: VIA  www.tkd-reg.com

Orice litigiu se va lămuri cu Secretarul General al Federației dl.Fodor Ambrozie sau Directorul de Concurs- dl.Tulkos Romeo (0743-347685).

  1. CÂNTARUL

Cântărirea oficială se face cu o zi înainte de intrarea în concurs, la înscrieri (17 martie 2017) la inscriere sau în dimineața concursului (18 martie 2017), pentru sportivii care nu au efectuat cântarul.

  1. TAXA DE PARTICIPARE

Taxa de participare este de 50 Ron/sportiv/ramură de sport(proba de tull si lupta) și se achită de către reprezentantul clubului la înscrierea în competiție. Cei care participă în plus la ITF sau la WTF vor achita 25 lei/probă. Spargerile şi tehnicile speciale speciale se taxează separat 25 lei/probă.

  1. PRÂNZUL

Pentru cei care doresc organizatorii asigură o masă caldă în regim de catering , pentru prețul de 10 lei. Cei care doresc trebuie să contacteze organizatorul local Matei Alecsandra la nr. de tel. 0746-366647.

  1. ARBITRII și ANTRENORII

Arbitrii să aibă ținuta regulamentară, conformă cu cerințele Regulamentului ITF sau WTF/ETU și să se regăsească pe lista arbitrilor acreditați pentru anul 2017.

Arbitrii vor avea asigurat prânzul pentru fiecare zi de competiție. Totodată arbitrii vor avea asigurată cazarea pe perioada 17-18 martie 2016 de către organizatori la ______________.

Arbitrii nu au voie să arbitreze sportivii cluburilor de unde provin. Arbitrii surprinși că își arbitrează proprii sportivi, vor fi sancționați prin eliminare fără drept de contestație a sportivului în cauză. Arbitrii nu au voie să părăsească ringul unde au fost detașați, decât cu aprobarea Jury President al ringului respectiv, care este direct răspunzător pentru arbitrii ringului, sau zona alocată arbitrilor de înlocuire fără aprobarea directorului sau directorului adjunct de arbitraj.

Antrenorii să fie îmbrăcați în trening și pantofi sport. Numai o singură persoană are voie să însoțească sportivul la spațiul de luptă. Antrenorii cluburilor sportive vor desemna un instructor secund pentru a însoți sportivul la ring, în cazul în care doi sportivi de la același club participă simultan la concurs.

  1. PREMIERI

Festivitatea de premiere va avea loc la scurt timp după încheierea fiecărei categorii. Vor fi premiate locurile I, II și 2 loc.III pentru fiecare probă sau categorie de greutate atât la masculin cât și la feminin.

Premiile constau în DIPLOME și MEDALII pentru locurile I, II și 2 locuri III.

Se vor acorda CUPE (trofee) pentru cele mai bune cluburi din clasamentul general, locul I,II si III (separate ITF si separate WTF) , in baza punctelor valide (doar categoriile cu min.3 sportivi/categorie aduc puncte) astfel: locul I-7 puncte, locul II-3 puncte si locul III-1punct.

Pentru orice nelămuriri referitoare la acest campionat îl puteți contacta pe dl. Tulkos Romeo, pe adresa de email: romi_kingdo@yahoo.com sau la nr.tel. 0743-347685 (luni-vineri 09:00-21:00)

  1. CAZAREA

Cei care doresc cazare trebuie să contacteze organizatorul local Matei Alecsandra la nr. de tel. 0746-366647.

 

     Muntean Mircea-Valentin                                                  Tulkos Romeo Emeric

Președinte/Director de arbitraj-F.R.S.M.C.                          Vicepreședinte/Director concurs – F.R.S.M.C.

 

Matei Alecsandra

Președinte CS  Jaguar Academy Târgu Mureş

xxx

Lotul Naţional pe podium la Openul Serbiei de Taekwon-Do ITF. România, locul II pe naţiuni

Stire preluata www.clujaxio.rostire clujaxio

Lotul Federaţiei Române de Sporturi Marţiale Coreene (FRSMC) a participat în data de 25-26 februarie la cea de a XII-a ediţie a Cupei „Open-ul Serbiei la Taekwon-Do ITF”.

Prestaţia lor deosebită a adus României 7 locuri I, 11 locuri II, 12 locuri III, plus locul II în clasamentul general, dupa ţara organizatoare, Serbia. La acest concurs au participat 270 sportivi, de la 32 cluburi din 15 ţări.

REZULTATE:
Locul I
Cotut Razvan Daniel-lupta copii -40kg (King Do-Lions)
Mihuta Karina Ioana-lupta copii fem.-40kg (King Do-Lions)
Bianca Briciu-lupta -14 ani/ +55kg (Ardealul Cluj-Napoca)
Antonia Bogdan-lupta jun.-70kg (Vulturii Dej)
Andrei Vilceanu-lupta -14/-55kg (ITF Timisoara)
Anda Komives-tull jun.1DAN (ITF Timisoara)
Rogoz Ionut (Kenzo Ionuț)-tull seniori 1DAN (Gi Do-Pronetis)
Locul II
Irimus Antoniu-tull jun.1DAN (King Do-Lions)
Cotut Denisa Andrada-lupta jun.-58 kg (King Do-Lions)
Bande Daria-tull 4-3 Gup(Vulturii Dej)
Dan Alexandra-lupta -14/-50 kg (Vulturii Dej)
Bianca Filip-lupta jun -70kg (Gi Do-Pronetis)
Bodor Yvette-lupta jun – 58kg (Gi Do-Pronetis)
Antonia Bogdan-tull copii 1DAN (Impact Cluj-Napoca-Vulturii Dej)
Bodor Yvette-tull 16-17 ani 1DAN (Gi Do-Pronetis)
Nicu Pașcu-tull jun 6-5 Gup (King Do-Lions)
Diana Barabas-lupta jun. kg-64 kg (ITF Timisoara)
Alex Bazil-lupta jun -69 kg (Vulturii Dej)
Locul III
Cotut Razvan Daniel-tull 2/1 Gup (King Do-Lions)
Cotut Denisa Andrada-tull jun 2/1 Gup (King Do-Lions)
Mihuta Karina Ioana-tull 4/3 Gup (King Do-Lions)
Nicu Pașcu-lupta jun.-75 kg (King Do-Lions)
Bande Dudu Vlad-lupta jun -69 kg (Vulturii Dej)
Bande Daria-lupta copii -35kg (Vulturii Dej)
Suarasan Naomi – tull copii 6/5Gup (Vulturii Dej)
Bodor Yvette-tull jun 1DAN grupa 1 (Gi Do-Pronetis)
Andrei Vilceanu-tull 2/1 Gup (ITF Timisoara)
Farkas Alexandra Mihaela-tull 2/1 Gup copii fem (ITF Timişoara)
Ilies Nicolas-tull copii 8/7 Gup (Gi Do-Pronetis)
Rogoz Kenzo Ionuț-lupta sen.-64kg (Gi Do Pronetis)

xxx (Small)

Cupa Vulturii Dej, Editia a-II-a, 18-19 noiembrie 2016

Inscrieri online

Inscrierile se fac ONLINE pana la data de 12 noiembrie 2016 ora 22:00 (Dupa aceasta data sistemul on-line se închide automat.)

1. INFORMAȚII GENERALE
a) Organizatori: 1.Federația Română de Sporturi Marțiale Coreene
Oradea, str. Dealului nr.54B
și
2.Clubul Sportiv Vulturii Dej
DEJ, str. Aleea Tomis nr.22, bl.Y, sc.A, ap.6
Tel.: 004-0742 834873
E-mail: bande_ioanpavel@yahoo.com
b) Perioada de desfășurare a concursului: 18 – 20Noiembrie 2016
c) Locul: Sala sporturilor DEJ
d) Participanți: Participă sportivi legitimați de la cluburile afiliate cu min.centura galbenă (Gup 8)
e) concursul se adresează doar pentru copii (juniori III și II) și juniorilor I;
f) Program:
18 noiembrie 2016 18:00-20:00 – Înscrieri, cântar la caminul de garnizoană Dej
20:00-21:00 – Ședința tehnică, arbitraj, trageri la sorți
19 noiembrie 2016 08:30-09:00 – Sosire la sală și cântar
09:00-9:10 – Sedinta tehnica/de arbitraj
09:10-13:00 – Concurs
13:00-15:00 – Pauza de masă
15:00-15:30 – Sosire la sală
15:30-21:00 – Concurs/Premieri
20 noiembrie 2015 09:00-09:15 – Sosire la sală
09:15-9:30 – Sedinta tehnica/de arbitraj
09:30-14:00 – Concurs/ Premieri

Inscriei online

Invitatie

xxx (Small)